آیه

شنیدم قبل از این که کار سیاسی بهش بسپارن، کارگر و کشاورز بوده. عشقش بود. ده سال کارش همین بود. یه مدت هم برای یه یهودی کارگری کرد. شنیدم که هروقت می خواسته ازشیرینی های زندگیش بگه، درباره اون ده سال صحبت می کرده. یه جور ِ شاعرانه ای از کانالای آبی که تا پای درختا زده بوده، از زمزمه ی آب می گفته،  از قدکشیدن درختا،  از این که چه کیفی کرده که ساخته وآباد کرده، تک و تنها،  با مزد کارگری.

به چشم کسی نیومد؛ ولی شنیدم از بزرگترین محققای ادبیات بوده. یه جریان ساز ادبی. توی همون ده سال کارگری، گوشه ای نشسته و  نوشته و یادداده و قلمی کرده؛ بی ادعا، بی سر و صدا.

هیچکدوم از سالهای مسئولیت سیاسیش جای شیرینی بیل و کلنگ زدن رو براش نگرفت. آره، براش شیرین بود؛ چاه می کند و سر در همون چاه می کرد و ناله می زد، ولی براش شیرین بود. شیرین تر از پنج سال خلافت مسلمین.

/ 17 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسما

بسيار بسيار زيبا نوشتين.....اجرتون با مولا. التماس دعا

ردپا

مرسی.به دلم نشست.بیاو هر چند وقت یه بار از اون کسی یا چیزی که به سختی درک میشن واسه ما بنویس.هنرشو داری به هر حال.راستی شما همین جوری ملتو لینک میکنی؟!یه سر نمیزنی شاید اشتباه کرده باشی بخوای حذفشون کنی!دروغ میگم؟!

یک دوست

چراغ خاموش میای برادر ! غریبی میکنی! یاران دلنتگی ما ز بی کسی نبود لکن ،این حسام ما هر کسی نبود.

مصطفی

عالی بود. دمت گرم.

گاو و ماریا

خرم آن روز کزین منزل ویران بروم/راحت جان طلبم وز پی جانان بروم که زبان حال آدم با شد نمی دانم چقدر زندگیش لذتی باشد که تو می گویی گمان نمی کنم گریه بر سر چاه از سر دلخوشی باشد و یا از فرط شیرینی قضیه!شاید همین جمله که "...و چه فاجعه ایست آن دم که یک مرد می گرید..."مناسب تر باشد برای این احوال تا اینی که شما گفتید.کاش عوضش کنید.چند روزی است که این پست اینجا جا خشک کرده...نمی دانم...

اکبرلو

خواندیم و ممنون.

م.ب.

به طرز کاملن اتفاقی ای این متنت خوب بود. ماااااااااا بیشتر

هوای تازه

واقعا چه چیزی جای کار دل/ کاری رو که با عشق انجام میدی و بر آمده از روحته و باعث شادیته رو می تونه بگیره و پر کنه؟! هیچ چیز........ وقتی همون چیزی باشی که روحت می خواد و دلت به اون راضیه دنیا و دید آدم عوض میشه ( البته از نظر من) کاش همه همون کاری رو بکنن که سرچشمه شادی شونه...

زهرا ثمندری

چه "آیه" ای به دلمون نازل کردی...