حریفان را نه سر ماند و نه دستار

از همان روز اوّل، کسی مصرع نخست را به روی خودش نیاورد؛ همه فقط گفتند: «حریفان را نه سر مانده نه دستار».

سه نوجوان گم شدند. اینجور وقت ها، پلیس و کارآگاه و از این دست، پی گیر می شوند و صفحه حوادث روزنامه ها هم خبر را عمومی می کنند. امّا خبر را به جای صفحه حوادث، نتانیاهو اعلام کرد و به جای کارآگاهان، ارتش اسرائیل دنبال بچه ها گشت. نتانیاهو فقط گفت: ما می دانیم و اطلاع موثق داریم که حماس این کار را کرده. ولی نگفت طبق اطلاعات موثقش چه شده که حماس در یک روز داغ تابستانی، هوای گروگان گرفتن این سه دانش آموز به سرش افتاده، چرا این سه نوجوان را انتخاب کرده و اصلا چرا سه تا؟ اسرائیلی ها روز به روز قال را بزرگ تر کردند و اعلام کردند: حماس مسئول خون فرزندان ماست و «حریفان را نه سر مانده نه دستار».

ارتش اسرائیل جستجوی خانه به خانه را شروع کرد. اسرائیلی ها یک نوجوان فلسطینی را به تلافی سوزاندند. حماس گفت: نوجوان ما را به خون غلتاندند و «حریفان را نه سر مانده نه دستار» و به تلافی، راکت انداخت. اسرائیل به تلافی در حجم وسیعی بمباران کرد. نزدیک پنجاه روز جنگ شد. حدود دو هزار و پانصد فلسطینی از جمله حدود پانصد کودک کشته شدند. میلیاردها دلار خسارت به غزه ی نحیف وارد شد. محکوم کردیم، بیانیه دادیم، محکوم کردند، بیانیه دادند و... جنگ، بی غرامتی تمام شد. همه اینها، قصه ی «حریفان را نه سر مانده نه دستار» بود. همه، قصه را از مصرع دوم تعریف کردند. کسی دنبال دلیل اصلی نگشت؛ کسی «از آن افیون که ساقی در می افکند» را نقل نکرد.

چندی قبل در اوج جنگ، شبکه بی بی سی ورلد مصاحبه ای مفصل و اختصاصی با خالد مشعل، رهبر حماس، کرد. مشعل در اواخر آن مصاحبه در پاسخ به این که «آیا شما تایید می کنید آن قتل ها[قتل سه نوجوان اسرائیلی] کار حماس بود؟» گفت: «من در مورد اینکه چه کسی مرتکب این عمل شد تا به حال اطلاعی دریافت نکرده‌م، اما برای اسرائیل راحت بود که حماس رو متهم کنه... بذارید درباره شرایط وقوع اون اتفاق حرف بزنیم؛ اون اتفاق در جریان یه اعتصاب رخ داد. کسانی که بدون تفهیم اتهام توی زندانهای اسرائیل نگهداری می شدن، اعتصاب کرده بودن. بعضی از اونها بین ده تا چهارده سال بدون محاکمه در زندان بودن، اونها اعتصاب غذا کرده بودن و فلسطینی ها خیلی از این وضعیت خشمگین بودن، به نظر من این عملیات، اقدامی تلافی جویانه در قبال عمل جنایتکارانه اسرائیل در زندانی کردن این افراد بوده...»

شاید بعدها کاملا روشن شود که «آن افیون که ساقی در می افکند» دقیقا چه جور چیزی بوده و «ساقی» ماجرا دقیقا کی بوده...

/ 0 نظر / 28 بازدید